تبلیغات
سعید رسولی | وبلاگ شخصی - در ایران خودرو چه می گذرد؟
 
درباره وبلاگ


دانش آموخته مهندسی مکانیک و دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت مالی بوده و علاقمند به مباحث مدیریت مالی، اقتصاد و بورس هستم. امیدوارم با ارائه مطالب مرتبط با مدیریت مالی بوده بتوانم قدمی در راه بسط این موارد داشته باشم.

مدیر وبلاگ : سعید رسولی
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
سعید رسولی | وبلاگ شخصی
صفحه نخست             تماس با مدیر           پست الکترونیک               RSS                  ATOM
دوشنبه 13 اردیبهشت 1395 :: نویسنده : سعید رسولی

چند ماهی است که بازار خودرویی ها داغ است. یک روز خبر از قراردادهای جدید و واژه ها و عبارات جدید الورودی چون جوینت ونچر و یوزانس و فاینانس به بورس که به صورت تهاجمی به شرکت های این صنعت وارد می شوند و موجبات پمپاژ سرمایه های بزرگی را به سهام این شرکت ها فراهم می آوردند و رشد های چند صد درصدی را رقم می زنند. یک روز بایکوت خبری و تکذیب و انکار. حالا اما قریب به ۵ ماه است که بیش از ۲۵ درصد حجم معاملات روزانه بورس تهران در صنعتی رقم می خورد که موافقین و مخالفین خاص خود را دارد و پس از بازدهی های خیره کننده در ماههای اخیر، کماکان توجه بخش بزرگی از فعالان بازار سرمایه را معطوف به خود نگاه داشته است. خودرویی ها که با انتشار قانون مالیات ۲۵ درصدی بر افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها در سال ۹۵، رفته رفته به گوشه رینگ رانده شده بودند، بار دیگر با اخباری مبنی بر احتمال معاف از مالیات بودن این شرکت ها به دلیل آنکه درخواست افزایش سرمایه شان در سال ۹۴ ثبت شده است، به مرکز توجهات بازار باز گشتند. به گونه ای که تنها یک شایعه در این خصوص، نماد ایران خودرو را صدرنشین گروه کرد و به دنبال آن شاهد رشد فزاینده تقاضا در نماد خاور نیز بودیم. روز گذشته اما با توجه به اینکه رشد گروه سایپا با این اخبار در سال ۹۴ رقم خورده بود، شاهد حرکت نمادهای این گروه در دو مسیر متفاوت بودیم. به گونه ای که گروه سایپا در جاده قرمز رنگ و گروه ایرانخودرو در جاده سبز بورس حرکت کرد. اما در ادامه قصد داریم به بررسی پتانسیل ها، شایعات و حواشی و نمودار و رفتار قیمت نماد ایرانخودرو بپردازیم. با ما همراه باشید.

یک/ در قدم اول به بررسی نمودارها فقط از منظر میزان رشد نمادها و مقایسه آن ها می پردازیم. در نمودار قیمت تعدیل شده نماد خساپا شاهد رشد قیمت از محدوده 40 تومان هستیم و قیمت این نماد در حال حاضر در محدوده بیش از 4 برابری و در تراز 160 تومان در حال معامله است. اما در نموداری با همین شرایط برای ایرانخودرو شاهد رشد از محدوده 150 هستیم و قیمت در حال حاضر در محدوده بیش از 2 برابری و نزدیک به 380 در حال معامله است. اگر دلیلی برای رشد صنعت خودرو کماکان وجود داشته باشد، این رشد در گروه ایرانخودرو محتمل تر است.

دو/ اگر نسبت قیمت نماد ایران خودرو به سایپا را در ادوار تاریخی بررسی کنیم، این نسبت در کمترین حالت در محدوده 1.5 و در بیشترین حالت در محدود 6.5 بوده است اما در بیشتر موارد، نسبت 3.5 را حفظ کرده است. در مقطع فعلی این نسبت در محدوده 2.25 تا 2.5 است و انتظار می رود رفته رفته شاهد حرکت و اصلاح نسبت به سمت 3.5 باشیم. در این وضعیت باز هم از هر سمتی حرکت کنیم، اگر رشدی در کار باشد، بیشتر متوجه گروه ایران خودرو خواهد بود.

سه/ ارزش بازار! در روزهای اخیر شاهد برابری ارزش بازار نماد خودرو و خساپا بودیم. ایرانخودرو با تیراژ تولید بالاتر و خودروهایی با قیمت بالاتر و وضعیت فروش بهتر، ارزش بازار پایین تر؟ به نظر میرسد در خوش بینانه ترین حالت خساپا نیز؛ باز این نسبت نیاز به اصلاح دارد.

چهار/ حق تقدم های خودرو! حقوقی سمند، در ماههای گذشته، حق تقدم های خودرو را به قیمت 210 تومان خریداری کرده است و با احتساب واریز 100 تومان برای هر سهم، تمام شده هر سهم 310 تومان خواهد شد. اگر شاهد حمایت این حقوقی از سهام تحت تملک خود باشیم، محدوده 310 تا 320 حمایت مناسبی خواهد بود. حمایتی که در روزهای گذشته واکنش مثبت قیمت را به همراه داشته و شاهد رشد نماد خودرو از این باند قیمتی بودیم.

پنج/ بررسی نمودار شاخص گروه خودرو. به دنبال رشد چشمگیر سهام شرکت های صنعت خودرو در ماههای گذشته، شاهد رشد شاخص این گروه در قالب یک ساختار کانالیزه صعودی، تا سقف کانال بودیم. پس از رسیدن به 27700 واحد و فتح هدف سقف کانال اما شاهد افت و اصلاح در قیمت نمادها و شاخص این گروه هستیم. معتقدیم که این اصلاح در قالب یک سه موجی در حال وقوع است که رشد روزهای اخیر در قالب موج دوم از این سه موجی برچسب گذاری میشود. 24000 واحد مهم ترین مقاومت کوتاه مدت و 20000 واحد مهم ترین حمایت کوتاه مدت این شاخص است. حمایتی که چنانچه از دست برود، افت تا پایین تر از 18000 واحد نیز میتواند رقم بخورد. انتظار بر این است که افت در قالب موج سوم زمانی رقم بخورد که سهام جایزه افزایش سرمایه های اخیر گروه سایپا، قابلیت معامله خواهند یافت.

در ایران خودرو چه می گذرد؟

اما آنچه به لحاظ زمانی در این نمودار مشهود است، زمان بندی های حرکات صعودی و اصلاحی است. در گذشته نمودار شاهد اصلاح ۱۰۶ هفته ای و به دنبال آن یک رشد ۳۹ هفته ای هستیم. پس از آن بار دیگر افت و اصلاح ۱۰۲ هفته ای رقم خورده است و این بار انتظار داریم با همان هارمونی، دست کم شاهد رشد ۳۸ هفته ای باشیم. رشد اخیر در قالب قیمتی تکمیل این الگو بوده است اما به لحاظ زمانی، شاهد رسیدن به خط پایان نیستیم. این امر ما را مجاب میکند که بگوییم انتظار داریم حتی اگر رشدی در این گروه پیش رویمان نباشد، در دوره نشان داده شده، یعنی در ۱۲-۱۵ هفته آینده که این دوره زمانی هنوز باز است، حجم معاملات در گروه خودرو بالا بوده و کماکان در نوسانات قیمتی، معاملات پر حجم و جذابی را شاهد باشیم.

شش/ بررسی حمایت و مقاومت های نماد ایران خودرو. در جدول زیر بالاترین سقف نماد خودرو را در ماههای گذشته مشخص کرده ایم. 478 تومان! مشاهده می کنیم پس از دو رینگ بازگشت از 478 تومان، حمایت 319 تا 320 تومان را پیش روی قیمت داریم. حمایتی که در هفته اخیر تبدیل به کف قیمت شد و شاهد رشد قیمت از آن تراز بودیم. اما در حال حاضر قیمت در مسیر پیکان های نارنجی رنگ در حال حرکت است. اگر یک رینگ حرکت را مهم ترین سطح مقاومتی کوتاه مدت بنامیم، در حال حاضر قیمت 394-395 تومان مهمترین مقاومت پیش روی این نماد است. بدون توضیح اضافه ای عرض می کنیم که سایر حمایت ها و مقاومت ها روی جدول مشخص شده اند و از روند معاملاتی روزهای اخیر، اهمیت هر کدام از آنها قابل بررسی و اعتبار سنجی است که به عهده خواننده گذاشته می شود.

در ایران خودرو چه می گذرد؟

هفت/ بررسی نمودار قیمت! در بررسی نمودار قیمت نماد ایران خودرو در مقیاس لگاریتمی و در چارچوب زمانی هفتگی، شاهد رشد قیمت در داخل یک کانال صعودی بلند مدت هستیم. واکنش های قیمت به سقف و کف کانال جالب توجه است. اما در رشد اخیر مشخصاً شتاب حرکت به سمت سقف کانال بیشتر از گذشته بوده است و نوید بخش ادامه دار بودن روند رو به رشد در بلند مدت است. اما در سوی دیگر چنانچه محدوده سقف های قبلی را محدوده تبدیل سطح در نظر بگیریم، مشاهده می شود که مهم ترین حمایت پیش روی قیمت، محدوده 300 تومان است.

در ایران خودرو چه می گذرد؟

اما در روزهای اخیر قیمت پس از یک اصلاح ۵۰ درصدی از سقف کانال، با استقبال خریداران مواجه شد و از محدوده ۳۲۰ تومان شروع به رشد کرد.

در ایران خودرو چه می گذرد؟

همانگونه که در نمودار نشان داده شده است، محدوده ۳۸۱-۳۸۵ تومان محدوده ای است که محدوده تبدیل سطح کوتاه مدت و مهم ترین مقاومت پیش روی قیمت در روزهای جاری است. محدوده ای که منطبق بر کلاستر فیبویی رسم شده نیز بوده و به سدی در کوتاه مدت بدل شده است. در روز گذشته، شرکت سرمایه گذاری سلیم از فروشندگان نماد خودرو بوده است و به نظر میرسد در حالتی که قصد فروش داشته، زمان و مکان مناسبی را برای خروج انتخاب کرده است. اما از سوی دیگر شاهد حضور سرمایه گذاری ملی ایران در سمت خریدار هستیم. خرید سرمایه گذاری ملی ایران در نماد خودرو در این محدوده قیمتی، به نوع خود جالب توجه است. این معاملات به همراه سایر خرید و فروش های روز گذشته در نماد خودرو به گونه ای نیست که بتوان به سادگی از آن عبور کرد.

از سوی دیگر پس از عبور قیمت از محدوده مقاومتی نشان داده شده، مهم ترین مقاومت پیش رو، خط روند نزولی نشان داده شده است که تراز ۴۱۰-۴۱۵ تومان را سد قیمت کرده و در صورت شکسته شدن آن، باید منتظر شکسته شدن ۴۵۵ تومان در جهت تأیید آن باشیم. چنانچه ۴۵۵ تومان نیز در چارچوب زمانی روزانه شکسته شود، باید منتظر تحولات مثبت و بسیار اثر گذاری بر نماد خودرو باشیم.

با این امید که توضیحات نوشته شده در گزارش فوق، موجب تصمیم گیری مناسب سرمایه گذاران شود.

تهیه و تنظیم: مصطفی پازوکی

منبع: سایت ارشن رسانه تحلیلی اجتماعی بازار سرمایه

نوع مطلب : بازار سرمایه، 
برچسب ها : تحلیل تکنیکال، ایران خودرو،
لینک های مرتبط : منبع: سایت ارشن - رسانه تحلیلی اجتماعی بازار سرمایه،


شنبه 21 مرداد 1396 05:24 ق.ظ
When someone writes an post he/she keeps the idea of a
user in his/her brain that how a user can understand
it. So that's why this article is amazing. Thanks!
سه شنبه 17 مرداد 1396 01:09 ق.ظ
Hi to every , for the reason that I am in fact eager of reading this webpage's post
to be updated daily. It consists of nice material.
جمعه 13 مرداد 1396 04:52 ق.ظ
This piece of writing will help the internet users for setting up new
web site or even a blog from start to end.
جمعه 6 مرداد 1396 10:41 ب.ظ
With havin so much content do you ever run into any issues of plagorism or copyright violation? My blog has a lot of exclusive content I've either created myself or outsourced
but it seems a lot of it is popping it up all over
the internet without my permission. Do you know any techniques to
help reduce content from being stolen? I'd certainly
appreciate it.
جمعه 6 مرداد 1396 07:02 ب.ظ
I appreciate, cause I found exactly what I was looking for.
You've ended my 4 day long hunt! God Bless you man. Have a nice
day. Bye
جمعه 6 مرداد 1396 08:08 ق.ظ
I love what you guys are up too. This type of clever work and
reporting! Keep up the fantastic works guys I've incorporated you guys to our
blogroll.
دوشنبه 12 تیر 1396 05:13 ق.ظ
Hello there, You've done an incredible job. I will definitely
digg it and in my opinion recommend to my friends. I'm sure they
will be benefited from this web site.
شنبه 3 تیر 1396 02:45 ب.ظ
First of all I want to say excellent blog!
I had a quick question in which I'd like to ask if you don't mind.
I was interested to know how you center yourself and clear your head
before writing. I've had a difficult time clearing my thoughts in getting my ideas out there.
I do enjoy writing however it just seems like the first
10 to 15 minutes are usually lost simply just trying to figure out
how to begin. Any recommendations or tips? Appreciate it!
پنجشنبه 1 تیر 1396 12:08 ق.ظ
Wonderful blog! I found it while browsing on Yahoo News.
Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News?
I've been trying for a while but I never seem to get there!
Appreciate it
جمعه 29 اردیبهشت 1396 01:35 ق.ظ
I've learn several just right stuff here. Definitely worth bookmarking for revisiting.
I surprise how much effort you place to create
this kind of wonderful informative site.
شنبه 16 اردیبهشت 1396 12:16 ق.ظ
Hi my friend! I wish to say that this post is amazing, nice written and come with approximately all important infos.

I would like to look more posts like this.
چهارشنبه 23 فروردین 1396 09:51 ب.ظ
Having read this I believed it was extremely informative.
I appreciate you taking the time and energy to put this information together.

I once again find myself personally spending a significant
amount of time both reading and posting comments. But so what, it was still worthwhile!
یکشنبه 20 فروردین 1396 07:25 ق.ظ
What's up, I read your new stuff like every week. Your humoristic style is awesome,
keep doing what you're doing!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر